Elektronika - ABS (1. generace)

 

ABS = Anti-lock Braking System

 

Bendix Mecatronic 4,4 Bendix Mecatronic III
(s kontrolou trakce)
Bosch 5.3
od 1993 1996-1997 od 1997

Elektronické ABS je založeno na klasickém dvouokruhovém brzdném systému a ABS aktuátoru. Aktuátor ABS se skládá z těchto komponent:
- hydraulický actuator.
- ABS tlaková pumpa
- ABS modul

        Pro řízení jsou potřeba signály ze 4 senzorů kol. Tyto signály modul ABS porovnává s uloženými limitními hodnotami. Pokud se během brždění rychlost jednoho nebo více kol přiblíží limitu, modul ABS aktivuje odpovídající solenoidní válec. To vede k výpadku brzdného tlaku. Pokud rychlost kola opět překročí limit, modul ABS opět obnoví brzdný tlak. Tato procedura se může opakovat mnohokrát za sekundu v závislosti na povrchu vozovky a době brždění. Opakování se nazývá frekvence řízení ABS a maximální hodnota je cca 20 Hz. 
        ABS je neaktivní při rychlostech nižších než 5 km/h, aby bylo vůbec umožněno úplné zastavení vozidla. 
        Funkce ABS se projeví poměrně silným pulsováním brzdového pedálu. Je to normální projev a je potřeba si na něj zvyknout, neboť mnoho řidičů se kopání do pedálu zalekne a sníží tlak na pedál. 
        ABS nezkracuje brzdnou dráhu, za určitých podmínek ji naopak prodlužuje, zachovává však ovladatelnost vozidla ve chvíli, kdy by se vůz bez ABS při brždění dostal do neovladatelného smyku. 

Zdroj: BBA-reman.com