Elektronika - airbagy (1. generace)

 

Chybové kódy

 

Při poruše airbagů signalizuje kontrolka na přístrojové desce problém podle následujícího schématu, pokud bliká, cyklus se opakuje:

 

svítí

chyba v Air Bag Control Modulu nebo je bez napájení

bliká

stále

chyba v airbagu

1x

chyba ve vaku u řidiče

2x

chyba ve vaku u spolujezdce

4x

chyba v předpínači bezpečnostních pásu

5x

chyba v bočním vaku řidiče

6x

chyba v bočním vaku spolujezdce

  

Princip
Systém v Mondeu zahrnuje airbagy, řídicí jednotku airbagů a pyrotechnické předpínače pásů. Vaky se nacházejí pod kryty s označením SRS (Safety Restraint Systems).
Airbagy se nafukují během několika milisekund od vážného nárazu. Většina je navržena tak, aby byly aktivovány při nárazu ekvivalentním střetu s pevnou překážkou při rychlosti kolem 17-20 km/h. Někteří výrobci navíc zohledňují, zda mají osoby zapnuté bezpečnostní pásy. Pak bez použití pásů zůstává hranice pro aktivaci zmíněných 17-20 km/h, při použití pásů se aktivační práh zvyšuje na cca 27 km/h. Ihned po plném nafouknutí airbagu se vak začíná pasivně opět vypouštět.

Ve voze s airbagy se samozřejmě vždy doporučuje jezdit připoutaný. Prudké nafouknutí airbagu ve chvíli, kdy je tělo a především hlava po nárazu v nebržděném setrvačném pohybu směrem dopředu, může být velmi nebezpečné.

Na obrázku je ukázka vykrytí prostoru na předních sedadlech čelními a bočními airbagy.
Konkrétní ukázka
abg03.jpg (38513 bytes) abg02.jpg (42788 bytes) abg01.jpg (34003 bytes)
Airbagy po použití. Náraz v rychlosti cca 70 km/h. Detail airbagu řidiče. Je patrné, že kryt volantu je při nafukování roztržen. Poblíž krycího plastu je dobře vidět vypouštěcí otvor. Detail airbagu spolujezdce. Tato schránka se netrhá, ale vyklápí.