Elektronika - klíče

 

1. Master klíč

je vždy celý červený (tvarově vypadá stejně jako klíč bez DO nebo osvětlení), nedával se ke každému novému autu, mají ho spíš starší ročníky, novější (Mk II) už se obvykle prodávaly jenom se dvěma běžnými klíči (s imobilizérem)

2. Klíče pro běžné použití

a) s imobilizérem a DO (nemá červenou plošku, i když má imobilizér), DO má 2-3 tlačítka, může být infra nebo radiové

b) s imobilizérem a žárovkou na osvětlení zámku, má červenou plošku

c) bez imobilizéru, se žárovkou na osvětlení zámku, nemá červenou plošku

d) s imobilizérem (bez dalších doplňků), má červenou plošku

e) bez imobilizéru (bez dalších doplňků), nemá červenou plošku

2a

2b

 

 

2d

2e

3. Nouzový (rezervní, vzorový) klíč

má tvar "T", je to jenom "ozubená" kovová tyčka a na jejím konci je napříč pásek umělé hmoty. Tento klíč nemá imobilizér a není určený k běžnému používání, ale má na sobě visačku s vyraženým číselným kódem. Ten kód je vše, co Ford servis potřebuje k výrobě (vybroušení) stejného klíče. Takže stačí u sebe nosit papírek s číslem a v případě nouze s ním zajít do nejbližšího servisu. Kód se dá určit i podle vybroušeného klíče.

 

Programování

 

Pro naprogramování dalšího klíče s imobilizérem, je potřeba buď master, nebo další dva fungující klíče s imobilizérem. Pomocí těchto dvou klíčů je "autorizován" ten třetí - nový. Pokud není k dispozici ani master ani dva (fungující, tzn. že oběma lze nastartovat) klíče s imobilizérem je nezbytná pomoc servisu Ford. Ten pomocí WDS (diagnostika) naprogramuje nový master klíč. Bohužel tahle akce bude stát solidní peníze, kromě práce technika také cenu za dva klíče - master a ten obyčejný.

 

Tip

 

Není nutné master klíč vybrousit (protože k zapnutí zapalování lze použít jiný klíč, buď obyčejný bez imobilizéru, nebo i s imobilizérem, ale potom je pořeba jeho imobilizér odstínit, např, zabalit do alobalu), takže se vyrobí master klíč (naprogramovaný, ale nevybroušený) a s jeho pomocí se naprogramuje obyčejný klíč s imobilizérem a pak se ten nevybroušený master zase vrátí do krabičky k ostatním polotovarům nevybroušených master klíčů (protože naprogramovat se ten klíč dá zase znovu a znovu). Ale tento postup je čistě na ochotě a vstřícnosti servisu, jestli se jim bude chtít si s tím hrát - není to moc pravděpodobné.