Mondeo je jednoznačně nejlepší ojetý vůz od Forda

 

Deníky Bohemia - 31.8.2002

 

    Ford Mondeo se představil v roce 1993 jako nástupce úspěšného typu Sierra. S ním měl nový ford střední třídy společný snad jen znak na kapotě a zařazení do stejné automobilové třídy. V zájmu lepšího pohonu a využití obestavěného prostoru se změnilo prostorové uspořádání poháněči soustavy, takže Mondeo má, jak je dnes obvyklé, motor vpředu napříč a pohon předních kol. Objevily se i varianty s pohonem obou náprav, ale ty se vyskytují zřídka a kupujícímu ojetých vozidel je nedoporučujeme.

    V roce 1994 se Mondeo stalo automobilem roku. Spíše než občas kritizovaným japonským designem porotu zaujal jízdními vlastnostmi, prostorností, širokou nabídkou variant a celkovou technickou úrovní. Z nabídky pohonných jednotek úplně zmizely osmiventilové zážehové motory a nahradily je modernější šestnáctiventilové agregáty 1,6 16V (66 kW), 1,8 16V (85 kW) a 2,0 16V (96 kW) litru. Vrcholem nabídky byl čtyřiadvaceti ventilový šestiválec o objemu 2,5 l a výkonu 125 kW. Nižší provozní náklady slibovali prodejci fordů zákazníkům, kteří se rozhodli pro přeplňovaný vznětový motor 1,8 TD s výkonem oproti Sierře zvýšeným na 66 kW.

    V roce 1996 vůz prodělal modernizaci a stal se na pohled mnohem přitažlivější. Podařilo se vyladit řídicí elektroniku motorů 1,8i a 2,0i, jež trpěly nepravidelným chodem a po dojezdu na křižovatku občas zhasínaly. Navíc se zlepšily již tak dobré jízdní vlastnosti.

    K dobrému komfortu Mondea přispívá také jeho vnitřní prostornost, jež je zásluhou dlouhého rozvoru náprav 2704 mm (téměř o 100 mm víc než u Sierry) skutečně dostatečná. Zejména varianta kombi uspokojí i zájemce o vysokou přepravní kapacitu. Do jeho rozměrné zádi se vejde 540 litrů zavazadel, přičemž zaujme nezvykle vysoká užitečná hmotnost celých 674 kg (obvyklých je tak 550 kg). Za nadprůměrnost obou zmíněných parametrů z velké části může zadní náprava kombi, která proti té, jež byla použita u čtyřdvéřového sedanu či pětidvéřového hatchbacku, vykazuje výrazné konstrukční odlišnosti.

    Ideální pohonnou jednotkou pro Ford Mondeo je zážehová osmnáctistovka. Z klidu na 100 km/h zrychlí za 10,9 vteřiny a v kombinovaném režimu se většinou spokojí s osmi litry benzínu na 100 km. Dvoulitrový motor oproti tomu nabízí jen o málo víc a navíc za něj zaplatíte větší povinné ručení. Za velmi lákavé ceny lze koupit ojeté Mondeo se vznětovým motorem - nízká cena přitom napovídá, že tento agregát za mnoho nestojí. Jeho výkon sice není úplně špatný, ale zato má velmi výrazný turboefekt a hlavně na něj není příliš spolehnutí. Často mu praská litinová hlava válců a skutečnou záhadou je lehkomyslně vyřešený pohon rozvodového mechanismu, který může selhat (protočí se řemenice na klikovém hřídeli) a způsobit závažné poškození motoru.

    Při předváděcí jízdě se zaměřte na výkon světlometů (jejich paraboly rychle korodují), na plynulost a bezhlučnost práce spojky (která zde málokdy vydrží déle než 120 tisíc km) a též na plynulý záběr zážehového motoru z nízkých otáček (cuká-li, mohou za to většinou zapalovací kabely). Ač patří Ford Mondeo mezi evropskými modely k těm nejzdařilejším, zvláště vozy z prvních let výroby musí dosti často do servisu. Příčin je celá řada a nejčastější jsou uvedeny ve sloupci nejčastějších závad.

 

Koho osloví

    Ford Mondeo ještě objektivně není zastaralým vozem, ale jeho ceny se přesto pohybují v příznivé hladině - téměř vždy do 200 tisíc Kč.

 

Plusy

Minusy

Časté závady

Cenové relace

Příklady cen z nabídky AAA Auto. Hodina mechanické práce v autorizovaném servisu: 520 Kč.

 

MARTIN VACULÍK, Auto-moto speciál