Ford Mondeo CLX 1.8 16V - Velký vůz za malé peníze

 

Zdroj: Autohit

První generace Fordu Mondeo představuje na trhu ojetých vozů lákavou nabídku. Ceny prvních vyrobených exemplářů atakují stotisícovou hranici a přitom jde o prostorný vůz střední třídy s líbivým designem.

        Právě u nich se však vyplatí obezřetnost: přes nízkou cenovou úroveň nejsou ta nejlevnější Mondea určitě tou nejlepší koupí. Na počátku své produkce na sebe Ford nepříjemně upozornil několika drobnými závadami. A airbagy se musely zaplatit zvlášť. Faceliftem a modernizací se situace výrazně změnila. Přepracovaný model se osvědčuje od léta 1996 také svými vnitřními kvalitami, zvláště co se týče spolehlivosti. Kromě toho Ford ještě vylepšil už tak dobrý podvozek. Od té doby je vyladěnější a řízení má větší přesnost. Negativně se odráží v mezích třídy ohromný poloměr otáčení na úrovni obřího Mercedesu-Benz třídy S. Čím více se blížil přechod na kompletně novou generaci, tím těžší to stávající Mondeo mělo. Poptávka dramaticky poklesla. Pomocí extrémních slev se Fordu přebytečnou produkci podařilo vyprodat.

Pod kapotou je z čeho vybírat

        Paleta motorů byla vždy rozsáhlá, ale skutečnost, že se většina zákazníků rozhodla pro zážehový čtyřválec o objemu 1,8 l s největším výkonem 85 kW (116 k), zužuje volbu pro kupující ojetých vozů. Přestože poněkud starší šestnáctiventilový agregát již není úplně na výši doby, stále ještě jde o spolehlivý motor s akceptovatelnými hodnotami spotřeby paliva. Základní zážehový čtyřválec (také šestnáctiventilový) o objemu 1,6 l a výkonu 66 kW (90 k) tomuto hmotnému automobilu moc nesluší. Dvoulitrový čtyřválec měl zprvu největší výkon 100 kW (136 k), modernizací v roce 1996 jeho hodnota poklesla na 96 kW (131 k). Vrchol zážehové palety představuje vidlicový šestiválec, který z objemu 2,5 l nabízí 125 kW (170 k). Jeho spotřeba ale stoupá do závratných výšin. Ještě "nadupanější" šestiválec stejného objemu, který má v Mondeu ST 200 výkon úchvatných 151 kW (205 k), lze doporučit nanejvýš nepolepšitelným fandům koní pod kapotou. Ač to není příliš známo, Mondeo se vyrábělo i s pohonem všech kol: nejprve s motorem o objemu 1,8 l, později 2,0 l. Čtyřválcový turbodiesel o objemu 1,8 l s největším výkonem 66 kW (90 k) představuje generaci vznětových motorů osmdesátých let, takže jej dnes není možné doporučit jako nejvhodnější volbu.

Se třemi karoseriemi

        Velká výhoda Mondea spočívá v existenci tří typů karoserie. Na výběr je čtyř-dveřový sedan, pětidveřový liftback nebo kombi. A to je nabídka, která není u konkurence obvyklá. Problém však představuje skutečnost, že po krátké době užívání se tisíce vozů nástupce Sierry opět nabízely na trhu ojetin za extrémně nízké ceny. Důsledek pro majitele nebyl příznivý. Kupci, kteří si pořídili své Mondeo jako nový vůz, přišli o mnoho peněz, protože ztráta hodnoty nabrala nevídaných rozměrů. Smůla jedněch však zpravidla znamená štěstí druhých. O to více mohou ze situace vytěžit ti, kteří se rozhodnou pro ojeté Mondeo. Dnes se mohou kupující těšit z vynikajícího poměru užitné hodnoty a ceny. Dokonce se dá tvrdit, že poměr užitné hodnoty k ceně je výhodnější u novějších vozů než u nejstarších exemplářů. Kromě toho se i v autobazarech odráží cenová politika Fordu, kdy v rámci tzv. strategie stejné ceny byly varianty karoserií sedan a liftback nabízeny za stejné peníze. Totéž se u nových vozů týkalo stejných cen pro různé motory.

Bolístky a nectnosti

        Pokud Ford Mondeo vypoví poslušnost, pak je to většinou způsobeno řídicí elektronikou. Zejména u nejmenších agregátů 1.6 a 1.8 do roku výroby 1997 dochází k jejich častému zhasínání při volnoběhu. K zlosti jsou také vadné spínače světlometů, imobilizéry a zkorodované zástrčky kabelů. Za škody na motorech zpravidla mohou propálená těsnění hlav válců a vibracemi uvolněná víčka olejového plnicího otvoru. Občas působí nepříjemnosti vadné převodovky a vyvěšená táhla pedálu akcelerátoru. Zvláště u vznětového motoru se vyskytují poruchy alternátoru, výjimkou nejsou ani závady v systému vstřikování paliva (zejména poruchy vstřikovacího čerpadla) a trhající se rozvodové řemeny. U těch byste měli bezpodmínečně zkontrolovat, zda byly během posledních 60 000 kilometrů vyměněny. Nadprůměrný je počet vadných těsnění sběrače výfukových plynů, opotřebovaných brzd, vadných hřídelů rychloměru a zlomených seřizovacích pák větracích výdechů (do konce roku 1994). Faceliftované vozy od roku 1996 měly poruchovost podstatně sníženu, ale ani ony nejsou nijak výjimečně drahé. Kdo hledá dobrý automobil střední třídy za slušnou cenu, měl by o Mondeu alespoň uvažovat. Pokud se pro jeho koupi rozhodne a k tomu má vyšší nároky na pohodlí a dobrou výbavu, doporučujeme poohlédnout se po luxusně vybavené verzi Ghia, která není o mnoho dražší než nižší stupně výbavy.

Historie modelu

        Mondeo bylo koncipováno jako první celosvětový osobní automobil značky Ford. Prodávalo se na všech kontinentech (v Severní Americe také pod značkou Mercury) a všude se mu dařilo velmi dobře. Když počátkem devadesátých let nastoupilo do střední třídy, vzbudilo pozornost pokrokovým řešením konstrukce i designu. Tomu vděčí mimo jiné za to, že v roce 1994 získalo prestižní evropský titul Auto roku. Jenže ani sebelepší výrobek nevydrží na trhu věčně; to pocítili u Fordu v závěru kariéry první generace, která byla přece jen příliš dlouhá.

1993 Uvedení sedanu, liftbacku i kombi s motory 1.6 (66 kW/90 k), 1.8 (85 kW/116 k), 2.0 (100 kW/136 k) a 1.8 TD (66 kW/90 k)
1994 Nový šestiválec 2.5 V6 (125 kW/170 k), verze 2.0 Si 4x4 s pohonem všech kol
1995 Verze 2.0 CLX 4x4 s dvoulitrovým motorem o nižším výkonu (97 kW/132 k)
1996 Facelift a modernizace, přepracovaný podvozek a motor 2.0 16V (96 kW/131 k)
1999 Drobné vylepšení a doplnění výbavy, sportovní varianta ST 200 jako sedan a liftback s motorem 2.5 V6 (151 kW/205 k)
2000 Ukončení výroby, uvedení druhé generace
 
Ceny náhradních dílů na Ford Mondeo, r. v. 1997
čelní sklo 7 442
ložisko kola (před.) 2 196
kulový čep 1 525
vnější zpětné zrcátko 2 135
přední kapota 8 418
chladič 8 174
brzdové destičky 1 708
rozvodový řemen 1 403
světlomet 5 734
výfuk 6 466
přední tlumič 2 989
brzdový kotouč (přední) 2 196
stírač (2 ks) 646
vodní čerpadlo 2 562

Výsledné hodnocení:

bohatá nabídka karoserií a motorů
atraktivní design
cena
spolehlivost před modernizací