Ford Mondeo Ghia: Koráb silnic

 

Zdroj: Auto.seznam.cz

 

        Ford Mondeo je typickým představitelem střední třídy. Nám se podařilo získat pro redakční test vůz s 2.5 litrovým zážehovým šestiválcovým motorem a luxusní výbavou Ghia.

 

        Již počáteční úroveň výbavy mondea V6 je velmi dobrá, ovšem zákazník si může vůz dovybavit prvky podle svých představ a potřeb a i velmi náročný zákazník bude s rozsahem doplňkové výbavy spokojen. Již v základní výbavě naleznete klimatizaci, el. ovládaná přední a zadní okna, elektricky ovládaná a vyhřívaná zrcátka v barvě vozu, dvojité centrální zamykání s dálkovým ovládáním integrovaným do klíče, 15” ocelové ráfky obuté do pneumatik 195/60R15, přední mlhová světla, regulaci prokluzu kol TCS a kožený potah volantu. Za to vše zaplatíte 762.500 Kč a podle cenové politiky Fordu si můžete zvolit čtyř nebo pěti dveřové provedení, popřípadě kombi bez jakéhokoliv doplatku. Cena našeho vozu se vyšplhala na 942.389 Kč a jeho výbava navíc obsahovala metalický lak, čtyřstupňovou automatickou převodovku, elektricky nastavitelné sedadlo řidiče v 6-ti směrech, vyhřívaná přední sedadla, elektricky ovládané střešní okno, velmi pěkné ráfky z lehkých slitin 6J x 16” obutých do kol 205/50/R16, ostřikovače světlometů, CD přehrávač se čtyřmi reproduktory, palubní počítač a kožené čalounění celého vozu kombinované s dřevěnými (imitace dřeva) doplňky přístrojové desky.

 

        Když jsem do vozu usedl, okamžitě jsem si nalezl optimální polohu za volantem (nastavitelným ve dvou osách) a ani s nastavením sedadla nebudou mít problém lidé různě vysokých postav. Sedadla jsou příjemně měkká a na únavu po delší jízdě můžete klidně zapomenot. Ke komfortu při jízdě také přispívá odklopná loketní opěrka mezi sedadli, sloužící také jako odkládací schránka. Vyhřívání předních sedadel je velmi příjemným prvkem (nadstandardní) výbavy a také vhodným v ranních mrazech, kdy se studené kožené potahy ohřejí do dvou minut od startu motoru. Všechny ovládací prvky jsou rozmístěny velmi pečlivě a rychle si na ně zvyknete.

 

        Nutno říci, že než jsem dostal do rukou tento vůz byl jsem skalním příznivcem manuálních převodovek, ovšem v průběhu testu jsem změnil názor. V kombinaci s velmi agilním motorem se jedná o jedinečnou kombinaci. Automatická převodovka vám umožňuje zvolit jeden z následujících stupňů: P-parkovací poloha, R-zpátečka, N-neutrál, D-jízda a dále můžete přímo volit II. a I. rychlostní stupeň. Na levo od kulisy řazení je přepínač, který umožňuje volit režim jízdy mezi Economy a Sport. Rozdíl je ve výši otáček, kdy převodovka přeřazuje na vyšší nebo nižší stupeň. Je až neuvěřitelné, jakou sílu má motor i v nízkých otáčkách. I do mírného stoupaní se zařazeným 4. rychlostním stupňem motor ”točil” pouhých 1300ot/min. a zjevně mu to nečinilo žádné obtíže. Dále je k dispozici tlačítko na řadící páce, které vyřadí z činnosti 4. rychlostní stupeň (overdrive-off). Převodovka je vybavena systémem kickdown, který při plně sešlápnutém plynovém pedálu podřadí na nejnižší možný rychlostní stupeň a poté následuje maximální akcelerace. Mezi okamžikem, kdy začne vůz plně zrychlovat uplyne přibližně 0,5-1 s. Potom uslyšíte krásný zvuk motoru který se jen jakoby z dálky dostává do interiéru a do sedaček vás bude zatlačovat nevídanou silou.

 

        Moderní šestiválcový motor označovaný u Fordu 2.5 V6 Duratec 24V se čtyřmi ventily na válec je velmi kultivovaný a dobře odhlučněn. Do interiéru se nedostanou ani při startu žádné vibrace a při standardních jízdách jej uvnitř vozu uslyšíte málokdy. Pokud budete vyžadovat maximum jeho výkonu bude do interiéru pronikat krásně jadrný zvuk typický pro šestiválce. Jeho 125 kW (170 k) a točivý moment 220 N.m při 4250/min dovedou neuvěřitelné kousky i s vozem o pohotovostní hmotnosti 1395kg. Vůz příjemně akceleruje již od nejnižších otáček, ale okolo 3600/min. kdy se začnou využívat kratší větve sání motoru ucítíte znatelný nárůst jeho tahu. Maximální krátkodobé otáčky tohoto agregátu jsou sice 6900/min, ovšem v režimu Drive elektronika rázně zasahuje při 6300/min. Akceleraci z 0 na 100 zvládne za 9 sekund. Převodovka v režimu Economy přeřazuje velmi plynule a jen při agresivnější jízdě jsou rázy při řazení silnější. Pokud chcete jezdit komfortně, zřejmě budete využívat pouze režim Economy. Rozdíl mezi Economy a Sport je ve výši otáček, kdy bude přeřazovat na vyšší rychlostní stupeň, ale můžete si být jisti, že pokud v režimu Economy prošlápnete plynový pedál bude následovat maximální akcelerace v možnostech tohoto agregátu a to až do nejvyšších elektronikou povolených otáček (6300/min). Výhody režimu Sport jsou při jízdě na mimoměstských komunikacích, v případech, kdy potřebujete předjíždět jiné vozy. Motoru netrvá tak dlouho než se při přeřazování na nižší stupeň zároveň ”vytočí” na vyšší otáčky a proto může být předjížděcí manévr o něco rychlejší než v režimu Economy.

 

        Na zasněžených silnicích Vám bude dobrým pomocníkem (vypínatelný) elektronický systém TCS, zamezující prokluzu poháněných kol. Pokud ovšem sešlápnutí akcelerátoru přeženete, nepomůže Vám ani TCS a okusíte sílu fyzikálních zákonů. Velkou výhodou tohoto systému je rozjezd na silnicích se zhoršenými adhezními podmínkami pouze na jedné straně poháněné nápravy a také přijde vhod v rychleji projížděných zatáčkách při akceleraci, kdy Vás kontrolka na přístrojové desce upozorní, že elektronika již musela zasáhnout a tím dává jasně najevo, aby jste byli obezřetnější. Bez tohoto systému se roztočí kolo na kluzkém povrchu a záběr kola na suché části vozovky je tak minimální. Díky TCS je toto dobře eliminováno a můžete se tak bezpečně rozjet i do nepříjemně vyhlížejícího stoupání. Příplatkovou výbavou k těmto vozům je také parkovací asistent. Jedná se o čtyři ultrazvukové senzory umístěné symetricky do zadního nárazníku a v interiéru umístěný ukazatel vzdálenosti od překážky za vozidlem. Náš vůz jím vybaven nebyl a jeho absenci jsem při parkování postrádal, protože u typu karoserie sedan není jasně zřetelná hrana konce kufru, a proto je couvání poněkud ztíženo. Ovšem vše je jen otázkou cviku.

 

        Podvozek této nejsilnější verze má tvrdší charakteristiku a oproti slabším verzím s motory 1.6 až 2.0 je zadní náprava také vybavena vzpěrou McPherson. Nadstandardní šířka vozu v kombinaci s víceprvkovým závěsem a příčným stabilizátorem zadní nápravy zajišťuje velmi dobré jízdní vlastnosti. Vůz drží zvolenou stopu naprosto přesně a i na vlhkých vozovkách v prudce projížděných zatáčkách držel až neuvěřitelně. Ke stabilitě přispívala také jistou měrou příplatková 16ti palcová litá kola. Většinu nerovností pohlcuje podvozek velmi dobře, jen příčné nerovnosti mu příliš nesedí a do interiéru doléhají jasnější rázy. Vůz s poháněnou přední nápravou a motorem uloženým vpředu je klasicky mírně nedotáčivý. Posilovač řízení má při pomalých jízdách příjemnou účinnost, která je ovšem při vyšších rychlostech až příliš vysoká a řidič tak částečně ztrácí kontakt s vozovkou. Brzdy jsou na všech čtyřech kolech kotoučové s vnitřním chlazení a ani při opakovaném brzdění nedocházelo k jejich znatelnému vadnutí. Díky silnému motoru a výborným jízdním vlastnostem jsem se nechal často zlákat k dynamické jízdě a v takovém případě se spotřeba pohybovala v průměru od 16 l/100 km a výše. Ovšem v nekonečných pražských zácpách nepříjemně narůstala a to i při klidné jízdě až na nepříjemných 23 l/100 km. Hospodárnou jízdou se se spotřebou dostanete na 13 l/100 km. Tento vůz bude převážně využíván k jízdám mimo město nebo po dálnicích, kde spotřeba výrazně poklesla. Při jízdě na dálnici při rychlosti 130 km/h činila spotřeba průměrně 8.3 l/100 km a na mimoměstských komunikacích od 8 do 10 l/100 km v závislosti na využívání výkonu motoru. I při rychlostech okolo 200 km/h vládne ve voze naprostá pohoda a pro komunikaci nemusíte nijak zvyšovat hlas. V autě mě příjemně upoutalo několik maličkostí jako např. automaticky vypínané vyhřívání zadního skla, automatické zapínání klimatizace v případě, že přepnete ofukování pouze na přední sklo, čím dochází k jeho rychlejšímu odmlžení nebo to, že třetí pasažér sedící uprostřed na zadním sedadle má k dispozici plnohodnotný tří bodový samonavíjecí pás.

 

        S objemem zavazadlového prostoru, který je v této verzi 470 l, patří Mondeo k těm větším ve své třídě. Jeho víko však postrádá jakýkoliv úchyt nebo poutko, za které by se dalo při zavírání uchopit, aniž by jste si ušpinili prsty. Osoby vyššího vzrůstu budou mít na zadních sedadlech místa na kolena méně, než by se dalo u takového vozu předpokládat a díky příplatkovému střešnímu oknu, které snížilo strop nad těmito sedadly přibližně o znatelné 3 cm se budou hlavami skoro dotýkat střechy. Celkově se jedná o vůz výborných kvalit, který se se svou cenou stává nepříjemným konkurentem jiným luxusněji zaměřeným značkám.

 

Roman Trojna  - 18.12.1998